top of page

Vstávání a cirkadiánní rytmus

Ráno dělá den, pokud však vstáváte unaveni, je pak celý den velice náročný. Pro většinu z nás je těžké ráno vstát a první co hledáme je káva. Naše tělo funguje dle cirkadiánního cyklu, což je 24 hodinový cyklus těla, dle těchto hodin fungují veškeré hormony a orgány v těle - v holistickém kontextu ovlivňují celkové zdraví a fungování těla. Je proto nesmírně důležité mít tyto hodiny pod kontrolou a správně nastavené. Pokud tedy vstáváme jako zombie, je to ukazatel špatného nastavení našich hodin.

Jak si zlepšit ranní vstávání? Je to prosté, musíme se zaměřit na naše večerní návyky. Ty totiž mají vliv na naši kvalitu spánku a to jak se vyspíme má vliv na naše ráno. Naše tělo miluje rutinu a rituály, pojďme si tedy říct pár rituálů, které pomohou našemu cirkadiánnímu rytmu.


1. Stop s elektronikou

Ruku na srdce, většina z nás praktikuje pár aktivit večer a to je televize, mobil, čtení sociálních sítích, někteří z nás do noci dodělávají práci na počítači.

V praxi se setkávám, že většina lidí vlastně tak zvaně vypíná hlavu tím že kouká na televizi.

Bohužel, tento zlozvyk velmi ovlivňuje kvalitu spánku. Proč? Modré světlo, které vychází z obrazovky, ale i z tabletů a mobilů zabraňuje tvorbě melatoninu a tělo pak přestane cítit únavu. Výsledkem je, že jdeme pozdě spát, jelikož se necítíme unaveni. Zjednodušeně řečeno naše tělo dostává z obrazovky signály, že je ještě den.

Doporučuji 2 hodiny před spaní využít techniku offline a veškerou elektroniku doma vypnout. Pokud musíte pracovat do večera, zkuste upravit světlo na obrazovce. Dnes už je spousta aplikací, které modré světlo mění na oranžové, které nedráždí naše tyčinky v oku. Já sama na večerní práci používám brýle blokující modré světlo.

Co místo toho? Doporučuji číst knížku, poslouchat podcasty či muziku, povídat si s rodinou, hrát společenské hry, cvičte zklidňující jógu. Vyzkoušet také můžete vedené meditace před spaním. Klienty učím techniku chantingu, která je před spaní naprosto úžasná a jedna z jejích výhod je napojení na partnera. Nemusím zde zmiňovat, že sex napomáhá kvalitě spánku.


2. Jídlo před spaním

Jezte tři hodiny před spaním. Zkuste se na noc vyhnout příliš tučným jídlům, nechceme naše tělo večer zaplácnout bůčkem :) Příliš sladkým jídlům je také dobré se vyhnout, a to nejen kvůli štíhlé linii, ale je to z důvodu kolísání hladiny inzulínu. Měli bychom si uvědomit, že tělo v noci REGENERUJE a ODPOČÍVÁ a my chceme, aby na to mělo dostatek energie. Proto bych volila lehká jídla, která jsou dobře stravitelná, zvolila bych adekvátní čas, aby tělo mělo prostor k trávení a nemuselo pracovat v noci.


3. Konec alkoholu

Toto jste asi slyšet nechtěli, ale bohužel je to tak. Alkohol našemu tělu nedělá dobře, a i když máte pocit, že se vám po skleničce lépe spí opak je pravdou. Tělo musí v noci regenerovat, když tam pošleme skleničku vína, tělo bude muset celou noc odbourávat alkohol.

Takto to funguje i s kofeinem pokud nevíte jak vaše tělo zvládá kofein (jaterní enzym..) doporučuji kávu nejpozději do 15h.


4. Naše tělo miluje režim

Naše tělo naprosto miluje režim a rituály. Choďte spát ve stejný čas. Pokud nemáte pravidelnou dobu, kdy chodíte spát a kdy vstáváte, tělo je rozházené. Tento čas by měl být stejný i o víkendu.

Taková ta věta, že to dospíte o víkendu neexistuje. Našem těle něco jako dospání spánkového deficitu neumí. Takto to prostě nefunguje.


5. Západ slunce

Velice jednoduchou a příjemnou technikou, je pozorování západu slunce. Touto aktivitou spouštíme syntézu melatoninu, díky tomu se sníží dopamin a serotonin, tím se dostáváme do parasympatického stavu - klidový režim a tělo se začíná připravovat na spánek. I zde můžeme vidět, jak na nás funguje světlo. Slunce které zapadá změní své barevné spektrum, kde začíná převládat červená, oranžová a fialová, proto je tak důležité dbát i na domácí osvětlení. Blokovat modré světlo..

Pokud tedy chcete ráno fungovat, být zdraví nebo jen potřebujete zhubnout, zaměřte se na spánek na své běžné rutiny. Spánek je nejdůležitějším pilířem zdraví a celkové pohody. Dbejte tedy na svůj spánek a hlídejte si cirkadiánní rytmus! Nezapomínejte, že cesta je cíl, je mi jasné, že hned vše není možné optimalizovat, je to o maličkých krůčkách. Pokud si nevíš rady nebo jen hledáš parťáka na svojí cestu za zdravým tělem, zklidněnou myslí a pomalým vědomím přístupem k životu jsem tu pro Tebe na www.zivotospravne.cz.21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
zivo-11.png
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page