top of page

Kofein a sport

Aktualizováno: 2. 6. 2022

Kofein se v dnešní době stal velmi užívanou látkou v běžném životě, ale také i ve sportu. Právě v tomto odvětví dokáže velmi intenzivně podpořit fyzický výkon, a to nejen ve vztahu k výbušnosti nebo síle, ale také ke zvýšení koncentrace.


Ne všechna káva je stejná.

Než se dostaneme do kladů a záporů kávy pro fitnesáky, je důležité zjistit, co vlastně káva znamená. Ne všechna káva je stejná, což znamená, že ne všechna káva může mít pozitivní vliv na pravidelné cvičení.


Nemluvíme o instantní kávě, která se smísí s vodou a vytvoří pseudo verzi skutečné kávy. Mluvíme o kvalitní kávě, která se vyrábí z kávového zrna, a která musí být rozemleta, pak před podáváním filtrována.


Pokud se rozhodnete vychutnat si šálek kávy před cvičením, jaké pozitivní účinky pravděpodobně zažijete?


Kofein urychluje odbourávání tuků a zvyšuje výkon. Studie ukazují, že káva před tréninkem může pomoci urychlit odbourávání tuků a zvýšit celkový fyzický výkon. Existují důkazy, že káva vychutnaná před cvičením přemění tukové buňky na energetické zdroje, zvyšuje metabolismus a pomáhá tak spalovat více kalorií, i když jste přestali cvičit.


Jako známý potlačovač chuti k jídlu bude káva také generovat sekundární účinek, díky kterému budete chtít jíst obecně méně. Kofein v kávě stimuluje centrální nervový systém a srdce a přesvědčuje vaši mysl a tělo, aby pracovaly tvrději. Současně uvolňuje „šťastný neurotransmiter“, známý jako dopamin, díky kterému se cítíme dobře.


Snižuje bolest svalů


Robert Motl, profesor kineziologie a veřejného zdraví na University of Illinois, trávil čas studiem účinků kofeinu na bolest během cvičení. Jako bývalý závodní cyklista byl více než inspirován oblastí působení kofeinu a jeho účincích na fyzickou výkonnost. Zjistil, že ti, kteří si před cvičením vychutnali šálek kávy, netrpěli během cvičení bolestmi svalů. To znamená, že milovníci kávy jsou schopni prohloubit své tréninkové zážitky, dokončit více opakování, pracovat s vyšším odporem, běžet rychleji a cvičit déle.


Trénink ráno nebo večer?


Pokud se rozhodnete využívat kofein před tréninkem určitě bude mít vliv, kdy cvičíte, jestli ráno nebo večer. Pokud cvičíte ráno, zkuste si připravit kávu s rostlinným mlékem tím dodáte tělu sacharidy, bílkoviny a zvýšíte hladinu cukru v krvi po dlouhém nočním spánku zde by se také nabízelo vyzkoušet bulletproof coffee (kávu s kvalitním tukem). Načasování je také důležité. Ranní cvičenci by se měli zaměřit na pití své kávy přibližně jednu hodinu před cvičením, aby plně využili nástup kofeinu, když dosáhne svého stimulačního vrcholu. Pokud však cvičíte na večer, káva pro vás nemusí být tak prospěšná. Kofein má tendenci zůstat v organismu po dobu asi čtyř až šesti hodin, což znamená, že pokud se rozhodnete cvičit k večeru, narušíte tím kvalitu spánku. Bez ohledu na výhody kofeinu, by nikdy neměly mít přednost před kvalitou spánku.


Kolik kofeinu je pro nás zdravé?


Ano, existuje něco jako příliš mnoho kávy. Každý z nás je unikátní a každý z nás zpracovává kávu svým vlastním způsobem. Vliv na zpracování kofeinu udává enzym CYP1AZ, který se nachází v játrech. Ten má zodpovědnost za to, jak rychle zpracujeme kofein. To, jaké účinky na nás káva má, je uloženo hluboko v našich genech. Je proto dobré pozorovat, jak na nás kofein působí. Káva je kognitivně i tělesně povzbuzující nápoj. Je však zapotřebí uvědomit si, že mění fyziologii a ovlivňuje neurochemické koktejly v mozku a jejich receptory. Pro naše tělo bude fajn dát si občas úplnou pauzu od kofeinu. Organismus dostane možnost „restartovat “ se a znovu objevit svůj základní způsob fungování.

Dle mého názoru je kofein úžasným pomocníkem, ale může být zlým pánem. Ve vztahu k tréninku je potřeba pozorovat svoje pocity, dávkovat dostatečně a v časech, které jsou z hlediska další regenerace (spánek) nerizikové. U žen je zvláště důležité uvědomovat si v jaké fázi cyklu se nacházejí, kofein také dokáže zahýbat s hladinou cukru v krvi, která u žen v určitých fázích měsíce je nestabilní.


Věděli jste, že se vyrábí kofein s adaptogeny, které pozitivně ovlivňují organismus a posilují imunitní systém? Adaptogeny se také zařazují do různých zdravotních protokolů.


Zajímá Tě víc z celostní medicíny sleduj www.zivotosopravne.cz


Zdroje:14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
zivo-11.png
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page